Çok Kolay Tığ İşi Nihale- Supla Yapımı 2

03.08.2023
407
Çok Kolay Tığ İşi Nihale- Supla Yapımı 2

Tığ işi nihale yapımı, beceri ve yaratıcılığın bir araya geldiği keyifli bir el sanatıdır. Tığ işi, tığ denilen bir çubuk veya kanca ile ipliklerin birbirine bağlanarak çeşitli örgü ve süslemelerin yapılmasıdır. Nihale ise, özellikle Türk topraklarında önemli bir yere sahip olan süslemelerdendir. Ev ve mekanları güzelleştiren, renklendiren ve dekoratif olmayan bir şekilde kullanılır.

Tığ işi nihaleler, ince zevklerin yansıtıldığı ve emek verildiği değerli el sanatlarından biridir. Nihaleler genellikle bir halka şeklinde örülür ve farklı renkli iplikler kullanarak motifler oluşturur. Geleneksel Türk nihaleleri, geometrik desenler ve çiçek motifleri gibi sembollerle süslenir ve el emeği, göz nuru ile örülen özgün parçalardır.

tığ işi örgü modelleri

Bu el yapımının yapımı, uzun yıllardır Türk topraklarında kuşaktan kuşağa aktarılmaktadır. günlüğü de birçok kişi bu değerli el sanatını yaşatmak için çaba gösteriyor. Nihale yapımı için kullanılan ipliklerin ve renklerin seçimi, motiflerin düzenlenmesi ve detayların sonuçları, nihalenin güzelliği ve değerini arttıran unsurlardır.

Tığ işi nihale yapmak, kişinin el becerisi ve yaratıcılığını bir araya getiren bir uğraştır. Bu elin öğrenilmesi ve çalıştırılması, sabır ve özveri gereksinimi olan bir iştir. Günlük hayata kullanabileceğiniz hem pratik hem güzel görünümlü şahane tığ iş örgü modelini sizlerde deneyebilir ve yapabilirsiniz.

Tığ işi örgü eğitim videosu: Knitting Love

Tığ işi örgü modellerine yeni başlayanlar için online eğitim videosu Knitting love Youtube kanalına bakabilirsiniz. Yeni öğrenmeye başlayan arkadaşlarımın kolaylıkla öğrenebileceği örgü yapımı içerik videosu adım adım izleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Tığ (Tercihen 2.5 – 3.5 mm arası bir tığ kullanabilirsiniz.)
  • İnce örgü ipi veya ip kalınlığına uygun bir iplik
  • Makas

Yapımı

Adım 1: Başlangıç ​​halkasını oluşturun. Tığ işi nihaleye başlamak için, içinizdekila ipliklerin ucundan yaklaşık 10 cm uzakta bir düğüm atar. Sonra ipi olduğunuza dolayın ve tığın üzerindeki halkayı oluşturun. Bu halka, nihalenizin merkezi olacak.

kolay nihale yapımı

Adım 2: İlk sırayı tamamlayın. Başlangıç ​​döneminin belli içinde bir miktar sık ​​iğne yapın. Bu sayı, nihalenizin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Genellikle 6 sık iğne yeterli olacaktır. Sonra ilk sık iğnenizi yapılan başlangıç ​​sık iğnesine bağlamak için bir zincir çekin.

Adım 3: Nihalenin çapını arttırın. Şimdi her sık ​​iğne üzerine ikişer sık ​​iğne yaparak nihalenin çapını arttırın. Yani bir sık ​​iğneyi bir zincir çekin ve bunu tüm sıra boyunca devam ettirin. Supla nasıl yapılır? kolay supla yapımımı modelleri, supla yapımı .

şık tığ işi örgü modelleri

Adım 4: Dönüş sırasını tamamlayın. Çapı arttırdıktan sonra bir dönüş sırası yapın. Bunun için tek sık iğne yaparak ve zincir çekmeden diğer sık ​​iğneye geçin. Bu sayede nihalenizin çapını istediğiniz boyuta getirebilirsiniz.

Adım 5: Nihalenin kenar kısmını oluşturun. Çapı istediğiniz boyuta getirdikten sonra artık nihalenin kenar kısmını yapabilirsiniz. Bu kısım için gözlem dikiş tekniğini kullanabilirsiniz. mesela; Ceviz, yaprak, kalkan, yıldız gibi motifler yaparak nihalenizin kenarını süsleyebilirsiniz.

Hanımlar web sitemizde mevcut olan Kolay Telefon Askısı Tığ İşi Örgü Modeli Yapılışına bakmanızı tavsiye ederiz. Hem şık hem de kullanışlı olan bu örgü modeli, telefonunu kaybetme endişesi taşıyanlar için ideal bir çözümdür. Telefon askısı örgü modeli, son dönemde el işi tutkunları tarafından tercih edilen ve oldukça kullanışlı bir tasarımdır tığ işi şahane örgü modeli.

yeni tığ işi örgü modelleri

Adım 6: Son dokunuşlar. Kenar kısmı bitirdikten sonra son olarak ipi kesin ve düğümleyin. İsterseniz nihaleyi süslemek için boncuklar, örümcekler veya çiçekleri izleyin.

Son hali bu şekilde arkadaşlar şimdiden yapacak deneyecek olan arkadaşlara kolaylıkla diliyorum. Çok Kolay Tığ İşi Nihale- Supla Yapımı, Hem şık hem de kullanışlı olan bu örgü modeli. Bu içeriğimizi beğendiyseniz diğer yayınlanmış içeriklere göz atabilirsiniz.

Bu işlemleri takip ederek güzel bir tığ işi nihale yapabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak daha fazla tığ işi örgü modelleri üretebilirsiniz sizler için her gün farklı tığ işi örgü örnekleri sunuyoruz. Herkesin kolaylıkla yapabileceği şahane tığ işi örgü modelini denemeniz ve beğenmeniz dileğiyle.

Bir sonraki örgü modellerinde görüşmek dileğiyle… Bizi takip etmeyi unutmayın instagram, facebook ve pinteresten

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın