Çeyizlik Lif Yapımı- Easy Crochet Knitting

Çeyizlik Lif Yapımı- Easy Crochet Knitting

Çeyizlik güzel kolay lif yapımı ile sizlerleyiz. Haydi yakından gösterişli tığ işi lif örgü modelini yapılış aşamalarını ve sesli video anlatımını inceleyelim…

Nasıl lif örülür

Üç renk kullanılarak yapılan kolay ve gösterişli tığ işi lif örgü tarifini siz değerli ziyaretçilerimiz için sunuyoruz. Bu güzel içeriğimizi arkadaşlarınıza önermeyi ve paylaşmayı unutmayın.

Çok Kolay Tığ İşi Lif Örgü Modeli Yapılışı

Yukarıdaki videoyu izleyerek sizlerde kolaylıkla çeyiz bohçalarınıza gösterişli lif örgü modelini yapabilirsiniz. Daha fazla örgü modelinin detaylı anlatımı için Yoncanın Hobileri youtube kanalına bakabilirsiniz.

Bu güzel tığ işi örgü lif modelinde 6 numaralı tığ, beyaz, açık mavi ve koyu bir saks mavisi renkli ipler kullanacağız. Lif yaparken elinize yatkın tığlar kullanmanız sizlere avantaj olacaktır. Bu güzel tığ işi örgü modelimiz üç boyutlu güzel bir model olacak.

Nasıl lif örülür

Arkadaşlar ilk önce beyaz renkli ipimizi açıyoruz ve bir ilmek oluşturuyoruz. İlmeğimizin üzerine 8 adet zincir çekiyoruz. Ardından ilk yapmış olduğumuz zincirin içerisine batırıyoruz ve sık iğne ile kapatıyoruz. Arkada kalan ipi de yürütelim ve kalan kısmı keselim.

Hemen sonrasında bir zincir çekelim ve ilmeğimizin üzerine uzatalım ve tığımızın üzerine bir defa dolayalım ve yapmış olduğumuz salkımın içerisine 5 defa dolayarak fıstık yapalım. 5 adet fıstık ile devam ettirelim yaparken fıstığımız başına dolayalım.

Fıstığımızı 5 adet yaptıktan sonra tek seferde kapatalım ve kilitleyelim ardından zincir çekelim. Tığımıza bir defa dolayalım ve tekrar aynı yuvaya 5 defa dolayarak fıstık yapıyoruz ve kilitliyoruz. Kilitledikten sonra üzerine bir zincir çekiyoruz.

Her ilmek yaptığımızda tığımızın üzerine ipimizi doluyoruz lif yapmaya yeni başlayanlar sizler için web sitemizde mevcut olan Çeyizlik Kutu Kare Teknik Lif Modeline bu linkten bakabilirler. Zincir çektikten sonra 5 adet doladık ve kilitledik üzerine bir tane zincir çekelim.

Kolay Lif Örgü Modeli

Nasıl lif örülür

Sorasında yaptığımız fıstıklı modeli bir tane daha yapıyoruz. 5 dolgudan oluşturuyoruz fıstığımızı kilitledikten sonra bir tane zincir çekiyoruz. Aralarda bir zincir çekerek 8 adet fıstık yapacağız. 5 dolgu oluşturmuş olduk ve bir zincir çekiyoruz.

İlk baştaki fıstığın içerisine batarak yani tepesine batarak kaydırma tekniği ile birleştirmiş oluyoruz ilk birinci sıramıza bir tane de zincir çektikten sonra bir ilmeği hafiften uzatarak ipimizi kesiyoruz. Bu güzel tığ işi örgü lif modelimize ara renkler katarak devam edelim.

Diğer renginizi geçelim her sırada renk değiştireceğiz. Son yapmış olduğumuz fıstığımızın içerisinden geçip ipimizi diğer tarafa doğru alıyoruz. Bu güzel tığ işi lif örgü modelinde renk sırası beyaz, açık mavi ve saks mavisi olmakta.

Beyaz ip ile yapacağımız küçük kısım bitirdikten sonra açık mavi renkli ipe geçiyoruz. Açık mavi ipimizi alalım ve bir ilmek oluşturalım arkayı fazla uzun bırakmadan yapalım çünkü arka ipimizi temizleyeceğimiz için. İki fıstığın arasından bir sık iğne yapalım ve araya hemen fıstık yapalım.

İlmeğimizi uzatalım ve ardından bir defa ipimizi tığımıza dolayalım. Doladıktan sonra baştaki birinci ilmeğin beş defa dolduralım fıstık yapıyoruz. 5 dolgudan oluşturduğumuz fıstığımı kapatalım ve kilitleyelim. Hemen sonrasında zincir çekmeden ipimizi tığımıza dolayalım.

Aslında beyaz ip ile yaptığımız küçük örgü modelini açık mavi ip ile de yapacağız. 5 dolgudan oluşan fıstıklar yapacağız ve kilitleyeceğiz. Ama biraz büyük yapacağımız için bu sıraya kaç tane fıstık yapıyorsak aralara da o kadar zincir çekeceğiz.

Çeyizlik Tığ İşi Lif Örgü Modeli

Nasıl lif örülür

Bu güzel tığ işi lif örgü modelini yapmaya son hız devam edelim. İkili fıstıklar yapacağımız için zincir çekiyoruz ve ipimizi tığımıza doluyoruz. 5 dolgudan oluşan bir fıstığı yaptıktan sonra tek seferde kapatalım araya zincir çekiyoruz ve 5 dolguya tamamlıyoruz.

İkinci fıstığımızı da yapalım ve kapatalım, kapattıktan sonra hemen araya 2 zincir çekelim ipimizi tığımıza dolayalım. Bir sonraki ara boşluğa kapatıyoruz. Açık mavi ip ile işimiz bitirdikten sonra kaydırma tekniği ile birleştiriyoruz. Üçüncü sırada olan saks mavisi ipimizi alıyoruz.

Saks mavisi ipimizi tığımıza dolayarak ilmek yapıyoruz hemen sonrasında ara boşluktan iki zincir çekelim ipimizin kısmından ekleyelim. Hemen bir tane sık iğne ile ekleyelim her sırada bir fıstık ekleyeceğiz. Bir tane zincir çekelim ilmeğimizi oluşturalım.

Nasıl lif örülür

İlmeğimizi uzatalım ve 5 dolgudan oluşan bir fıstığını yapalım. Yaptıktan sonra kapatalım ve zincir çekelim. Tığımıza saks mavisi ipimizi dolayalım. Beş dolgu yaptıktan sonra tek seferde Kapatalım. Zincir çekmeden 3. fıstığı yapıyoruz 5 dolgudan oluşturalım.

Ara boşluğu üzerine üç tane fıstık yapmış olduk. Araya 3 tane zincir çekelim. Fıstık sayısınca araya zincir çekeceğiz. Bir sırada 4, 5 yine arada da dört zincir bir sonraki sırada beş zincir olarak devam edeceğiz. Bir sonraki ara boşluğa batıyoruz.

5 sefer de kapatalım. Üç tane fıstık yapmış olduk sonra araya üç tane zincir çekiyoruz ve bir sonraki ara boşluğa batarak devam ediyoruz. Üç zincir çekerek bir sonraki yuvaya geçeceğiz. Bu sırayı da tamalıyoruz.

Bir üst sırada beyaz renkte devam edeceğiz 3. sıramız da tamamlıyoruz ve üç tane zincir çekerek birleştireceğiz ilk baştaki fıstığın tepesine batıyoruz ve yine kaydırma tekniği ile birleştirelim.

Bir zincir çektikten sonra ilmeğimizi çok hafif uzatalım ve keselim. İpimizi de yine arkadaki en yakındaki fıstığın içerisinden geçirerek temiz bir görüntü elde edeceğiz. Beyaz renkli ipimize geçiyoruz ve bir ilmek oluşturuyoruz.

3. fıstığı yapıyoruz ve İki kilitledik ve son fıstığımızı da dört tane yan yana fıstık yapmış olduk. Arkadaşlar şimdi araya 4 fıstığımız olduğu için dört zincir çektim ve devam ediyoruz. Bir sonraki ara boşluğuna batarak şöyle 5 dolgulu fıstığımızı yaptık ve kapattık.

Nasıl lif örülür

Her sırada aynı işlemi yapıyoruz arkadaşlar mantığını anladıktan sonra kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir lif modeli bu hemen ipimi çekeceğim. açık mavi rengine geçeceğiz Arkadaşlar. şöyle Hemen mavi rengini alıyoruz ve bir tane ilmek oluşturuyoruz.

Hemen oluşturduğumuz ilmeğin zincir kısmından ekliyoruz aradaki zincirlerden ekleyelim. bir tane sık iğne ile eklediğimizde bir zincir çektik ve ilmeğimizi uzattık ardından hemen fıstık yapmaya başlıyoruz. Beş dolgudan oluşan fıstığımızı kapattık ve kilitledik.

Bir zincir çekmeden hemen yanına ikinci fıstığımızı yapıyoruz beş kapattık ve kilitledik. Bir hemen yanına 3. fıstığımı yapıyoruz. 6 sırada dört tane fıstık yapmıştık şimdi sırada beş tane Bu fıstık yapacağız arkadaşlar. Ara kısmına beş tane fıstığımız olduğu için beş zincir çekiyoruz.

Beş zincir çektikten sonra bir sonraki zincir boşluğuna ara boşluğuna batarak hemen fıstık yapıyoruz tek seferde kapattık ve kilitledik. Şimdi yine aynı mantıkla arkadaşlar bu sıramı da tamamlayacağız daha sonraki sıralama yine aynı olacak boyu mavi ile devam edeceğiz.

Her sırada bir fıstık ekleyeceğiz ve bir zincir ekleyeceğiz. Bu şekilde devam edip lifi tamamlayacağız. Tamamladıktan hemen sonrasında son bölüme geleceğiz ve son sırada kenar kısmında yapıp ipimizi tamamlayalım.12. sıramız son sıramız olacak.

Arkadaşlar ilk başta bir fıstıklı başladık, bir zincir, bir fıstık daha sonra iki fıstık, iki zincir 11. sıra yapmış olduk renkleri de gayet uyumlu çok güzel bir lif modeli oldu arkadaşlar.

Ben çok beğendim sizlerde evde kolaylıkla bu güzel tığ işi lif örgü modelini yapabilirsiniz. Hemen son sıra rengimiz koyu saks mavisi olacak hemen ipimizi alıyoruz ve bir tane ilmek oluşturarak son sırayı yapalım. Bir tane ilmek oluşturduk ve yine aradaki zincirlerden başlıyoruz. Zincirin üzerine bir tane sık iğne yaparak ipimizi ekleyelim.

Bir tane zincir çekelim ardından ilmeğimizi uzatıyoruz ve buraya 4 ya da beş dolgulu yapabilirsiniz. Kilitledikten hemen ardından bir fıstığımızı yaptık. Hemen yanına zincir çekmeden ikinci fıstığımı yapıyoruz iplerimizi kalınlığına göre arkadaşlar dolgu sayısını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Tığ işi şahane lif modeli örneğinde beşli dolgular yapılmakta ama sizler istediğiniz sayı ile dolgularınızı yapabilirsiniz.

İki sıramız 12 tane olduğu için 12 tane fıstık yapalım.12 tane fıstığımızı tamamladıktan sonra fıstıkların üzerine zincir yapacağız burada zincir yapmıyoruz son sıra olduğu için arkadaşlar. Boşluk kalmasın diye bu sıramız da fıstıkların üzerine sık iğne yapacağız.

Bu da hiç zincir çekmeden baştaki fıstığın üzerine batıyoruz ve bir tane sık iğne yapalım ve geçiş yapıyoruz. Bir tane zincir çekiyoruz ve bir sonraki ikinci fıstığın üzerine ilmeğine batarak sık iğne yapıyoruz. Bir sonraki fıstığın üzerine bir zincir çekiyoruz arada bir zincir çekerek bütün fıstıkların üzerine sık iğne yapmış olacağız. Sırasıyla her birinin üzerine batalım.

Zincirimizin üzerine geldikten sonra zincirin üzerine bir tane sık iğne yaparak geçiş yapıyoruz. Bir zincir çektik ilmeği uzatıyoruz ve fıstık yapmaya başlıyoruz. Yine aynı şekilde arkadaşlar on iki tane fıstık yapacağız daha sonra zaten fıstığımızın üzerine geçiş yapacağız. Yine aynı şekilde buradaki fıstıkların Üzerine de sık iğne yapacağız.

Nasıl lif örülür

Bu şekilde üç renkli ip kullanılarak yapılan tığ işi örgü modelimi yapmış olduk eğer isterseniz detaylı anlatımlı videosunu izleyebilirsiniz. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz çeyizlik tığ işi lif örgü modeli.

Bugün siz değerli ziyaretçilerimiz için hazırladığımız çeyizlik lif örgü tarifi modelinin sonuna geldik. Bu içeriğimizi beğendiyseniz diğer yayınlanmış içeriklere göz atabilirsiniz. Bir sonraki örgü modellerinde görüşmek dileğiyle…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın