Scottish Fold- Kedi Cinsi ve Özelikleri

11.05.2021
2.478
Scottish Fold- Kedi Cinsi ve Özelikleri

Merhaba hayvan sever dostlarım bu gün sizlere Scottish Fold kedi cinsinin özelliklerini ve bakımı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Genellikle gri tonlarında olan Scottish Fold, 1961 yılında İskoçya’da William Ross adındaki bir çiftçi tarafından fark edilmiştir.

Scottish fold straight eared female marble on silver En Güzel Hobim

1966 yılında kulak kıkırdağındaki bir mutasyon sebebiyle küçük ve içe doğru kıvrık kulak yapısı ile ünlenmiş olup GCCF tarafından kayıt altına alınmıştır.

Bu sevimli dostumuzun kıvrık kulaklarının ardında aslında bir dram yatıyor. Genetik kıkırdak bozukluğu dolayısı ile kulakları öne doğru kıvrıktır.

Bu genetik rahatsızlıktan dolayı üretilmesi durdurulmuştur. Fakan ABD ‘ye götürülerek orada üretimine devam edilmiştir.

3mo lilac Scottish Fold Fanel En Güzel Hobim

SCOTTİSH FOLD KEDİ CİNSİNİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Scottish fold kedi ırkı orta boyut kedi ırkları arasında bulunmaktadır. En belirgin fiziksel özelliği kıvrık kulakları olan scottish fold kedilerin diğer fiziksel özellikleri;

Scottish fold kedilerin tüyleri kısadır ancak scottish fold longhair isimli ırkın tüylerinin uzun olduğunu belirtmekte fayda var,

Bu kedilerin tüyleri tekir, tekir-beyaz, krem, duman, portakal gibi çeşitli renklerde olabilir,

Scottish fold kedilerin göz renkleri ise tüy rengine göre değişiklik göstermektedir, genellikle bakır, kehribar ve altın renkli gözleri vardır,

·Gözleri orta büyüklükte olan scottish fold kedilerin kafaları yuvarlak biçimlidir,

Scottish Fold

Scottish Fold Bakımı

konusunda en önemli konuların başında kulak bakımı gelmektedir. Kulaklarının rutin olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi enfeksiyon kapma riskini karşı oldukça önemlidir.

Orta derecede tüy dökümü olan scottish fold kedilerin rutin olarak kedi tarağı, kedi fırçası gibi kedi eşyaları ile tüy bakımının yapılması gerekmektedir.

Haftada 2 ya da 3 kez tüylerinin taranması bu sevimli canlıların ölü tüylerinden arınarak rahatlamasını sağlayacaktır.

Yavru bir scottish fold kedi sahiplendiğinizde tavsiyemiz ilk önce küçük paket kedi maması çeşitlerini kedinizde test etmeniz ve beslenmesinde kullanacağınız mamaya karar vermenizdir.

Su ile arası pek iyi olmayan scottish fold cinsi kedileri ekstrem bir durum olmadığı sürece yıkamak önerilmemektedir. Yıkamak zorunda kalırsanız ılık suyla yıkamanız ve hasta olmaması için havlu ile iyice tüylerini kurutmalısınız.

scottish fold 1057829 340 En Güzel Hobim

Kedinizi yıkamak zorunda kalırsanız kurutmak için asla saç kurutma makinesi kullanmamalısınız. Scottish fold kedilerin tırnakları çok çabuk uzayabilir.

Uzayan tırnaklarını rutin olarak kesmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde uzayan tırnakları içe doğru kıvrılarak kedinizin patisine zarar verebilir.

Tüm özel ırk kedilerde olduğu gibi scottish fold kedilerin aşılarını düzenli ve eksiksiz şekilde yaptırmanız sağlıklı bir yaşam sürmeleri için önemlidir.

Bugün sizlere Scottish Fold ırkı hakkında bilgi verdik, bir sonraki yazılarda görüşmek üzere sağlıcakla kalın…

238742342 38aa3ef6e7 b 1 En Güzel Hobim

Scottish fold bakımı videosunu izleyebilirsiniz. Yorumlarınız ve paylaşımlarınızla web sayfamızı desteklemeyi unutmayın. iyi seyirler…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın