Muhabbet Kuşu

11.05.2021
1.733
Muhabbet Kuşu

Merhaba hayvansever dostlar bugün sizlere muhabbet kuşu ,özellikleri, bakımı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Muhabbet kuşları papağan türü içerisinde bulunan evcil bir kuş türüdür. Avusturalya kıtasına özgü Melopsittacus cinsi içerisinde yer alan tek cinstir. Küçük, uzun kuyruklu bu kuşlar yabani ortamda genel olarak yeşil veya sarı tüy rengine ve kanatlarında siyah taralı çizgilere sahiptir.

Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşları çok cana yakın sevecen hayvanlardır aynı zamanda sahipleriyle özel bir bağları vardır. Evlerde beslenen rengarenk görünümleriyle sevimli evcil hayvanlardır, bakımı zor olmayan hayvanlardır. Muhabbet kuşu kafesi alırken orta boyutta alınmalıdır ve kuşlar ne kadar kafeste kalabilen hayvanlarda olsa kafesten arada bir ,günde 4-5 kere çıkarmanız gerekmektedir.

Muhabbet kuşunuza tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız eğer kafesin üzerine tünek alanı yaparsanız, eğer kafesin üzerine tünek alanı yaparsanız yavaş yavaş kuşunuz alışacaktır.

Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşları narin hayvanlardır, eğer çok rüzgara maruz kalırsa hastalanabilir ölebilir, aynı şekilde fazla güneşede maruz kalmamalıdır. Yem verirken sevdiği yemleri vermeniz kuşunuz için iyi olacaktır, ne kadar çok yem koysanızda canı istemedikçe yemeyecektir.

Kafesinizde gaga taşı bulundurmayı unutmayınız, gaga taşı gagalarını pürüzsüzleşmekte yardımcı olacaktır. Her gün suyunu tazelemeyi unutmayınız, musluk suyu koyuyorsanız bir gün bekletip koyun kloru ölmüş bir su kuşunuz için iyi olacaktır. Bir de ayna koymayı unutmayınız kuşunuzun canı sıkılmayacaktır.

Muhabbet kuşu

Bu kuşların yıkanması için geniş bir kaba su koymanız onun kendi kendine yıkanmasını sağlıyacaktır. Vitamin dozunu veterinerinize danışmanız gerekmektedir ama meyve konulmasında sakınca yoktur. Muhabbet kuşları tüy dökmeye meyillilerdir. Stresin kaynağı yerini beğenmemesi, yalnızlıktan sıkılması, ilgi beklemesi veya yemini sevmemesi olabilir. Bu durumda hemen veterinere götürülüp ne olduğu tespit edilmelidir.

Bugün sizlere Muhabbet kuşları hakkında bilgi verdik. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere sağlıcakla kalın…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın